Skip to content

2804 Grasselli Ave

Linden, NJ 07036

Built 1921

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block577
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
29%
Improvement Value:$93,200
71%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,254+2.2%
2024$9,051+30.6%
2023$6,928+0.5%
2022$6,891+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000

From: ELITE SERENITY INVESTMENTS LLC

To: WILLIAMS, MARYBEL

Sq Ft1,414DeedBook 6453, Page 272NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/28/2022

Property Sale

SaleMulti
$160,000

From: TARTAMELLA, COURTNEY, ADM

To: ELITE SERENITY INVESTMENTS LLC

Sq Ft1,414DeedBook 6415, Page 3073NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$277,000

From: TARTAMELLA, BIAGIO

To: TARTAMELLA, DANIEL

Sq Ft1,414DeedBook 5585, Page 857NU CodeFamily (1)Recorded6/6/2006

Property Built

Built

Year Built: 1921