Skip to content

204 Hayes St

Linden, NJ 07036

Built 1933

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jul 1, 1992

Property Information

Block577
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
38%
Improvement Value:$68,500
62%
Total Assessment$110,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,784+2.2%
2024$7,614-0.2%
2023$7,630+0.5%
2022$7,589+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 3863, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1933