Skip to content

Lot On Arthur Kill River

Linden City, NJ

Built 1998
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block586
Lot7.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
DescriptionS&CB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage33.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,430,900
26%
Improvement Value:$15,457,300
74%
Total Assessment$20,888,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,468,858+2.2%
2024$1,436,690-1.0%
2023$1,451,521+0.5%
2022$1,443,792+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$10,973,500
DeedBook 5014, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1998