Skip to content

1217 Bergen Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Nov 21, 1995

Property Information

Block58
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class47
Description2A-B-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage717
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,800
62%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,370+2.2%
2024$7,208-1.0%
2023$7,283+0.5%
2022$7,244+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 4318, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3632, Page 42

Property Sale

SaleMulti
$65,400
DeedBook 3535, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1928