Skip to content

826 S Park Ave

Linden, NJ 07036

Built 1929

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 27, 2013

Property Information

Block495
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page138

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
50%
Improvement Value:$36,600
50%
Total Assessment$73,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,183+2.2%
2024$5,069-1.0%
2023$5,121+0.5%
2022$5,094+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$110,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 5986, Page 730Recorded12/30/2013

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 5952, Page 667NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1929