Skip to content

2118 Alberta Ave

Linden, NJ 07036

Built 2016

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
Mar 16, 2017

Property Information

Block5
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1A-2S-1G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,532
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
27%
Improvement Value:$126,900
73%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,222+2.2%
2024$11,954-1.0%
2023$12,077+0.5%
2022$12,013+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$396,000

From:

To:

Sq Ft2,532DeedBook 6179, Page 590NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,263DeedBook 5555, Page 482Recorded1/3/2006

Property Sale

SaleMulti
$50,100
DeedBook 3396, Page 206