Skip to content

2132 Alberta Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Oct 8, 1986

Property Information

Block5
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
39%
Improvement Value:$68,200
61%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,883+2.2%
2024$7,710-1.0%
2023$7,790+0.5%
2022$7,748+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 3473, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1928