Skip to content

800 Chandler Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 21, 2004

Property Information

Block63
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,561
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
38%
Improvement Value:$66,100
62%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,531+2.2%
2024$7,366-1.0%
2023$7,442+0.5%
2022$7,403+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 5459, Page 215Recorded10/8/2004

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 4111, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1928