Skip to content

1141 Passaic Ave

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block74
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
38%
Improvement Value:$74,200
62%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,452+2.2%
2024$8,267-1.0%
2023$8,353+0.5%
2022$8,308+0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 5501, Page 173NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/6/2005

Property Sale

SaleMulti
$153,500

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 5130, Page 225Recorded6/18/2001

Property Sale

Sale
$140,500

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 5060, Page 200Recorded12/11/2000

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 3626, Page 56

Property Sale

SaleMulti
$114,500
DeedBook 3489, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1957