Skip to content

611 Chandler Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2015

Property Information

Block76
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
35%
Improvement Value:$86,700
65%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,331+2.2%
2024$9,127-1.0%
2023$9,221+0.5%
2022$9,172+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$147,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 5844, Page 653NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/10/2010

Property Sale

SaleMulti
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 5574, Page 578Recorded4/7/2006

Property Sale

SaleMulti
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 5489, Page 778Recorded3/9/2005

Property Sale

SaleMulti
$49,500
DeedBook 3372, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1928