Skip to content

615 Chandler Ave

Linden, NJ 07036

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block76
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description6A-F-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
32%
Improvement Value:$101,900
68%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,569+2.2%
2024$10,338-1.0%
2023$10,444+0.5%
2022$10,389+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4381, Page 91

Property Sale

SaleMulti
$22,000
DeedBook 3014, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1920