Skip to content

1100 Monmouth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block77
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
40%
Improvement Value:$80,700
60%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,437+2.2%
2024$9,230-1.0%
2023$9,326+0.5%
2022$9,276+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6127, Page 914Recorded6/23/2016

Property Sale

SaleMulti
$278,100

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 5819, Page 206NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded6/14/2010

Property Sale

SaleMulti
$186,000
DeedBook 4849, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1962