Skip to content

1123 Hussa St

Linden, NJ 07036

Built 1911

Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block78
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class---
DescriptionB-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,404
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
44%
Improvement Value:$56,000
56%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+2.2%
2024$6,878-1.0%
2023$6,949+0.5%
2022$6,912+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1911