Skip to content

1162 Union St

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2003

Property Information

Block83
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
49%
Improvement Value:$44,900
51%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,230+2.2%
2024$6,094-1.0%
2023$6,157+0.5%
2022$6,124+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927