Skip to content

1129 Middlesex St

Linden, NJ 07036

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2010

Property Information

Block85
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
30%
Improvement Value:$100,600
70%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,147+2.2%
2024$9,925-1.0%
2023$10,027+0.5%
2022$9,974+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

DeedBook 5089, Page 122Recorded2/28/2001

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4619, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

SaleMulti
$187,000
DeedBook 3638, Page 513