Skip to content

1024 Hussa St

Linden, NJ 07036

Built 1902

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block99
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class15
Description1A-SCB-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
49%
Improvement Value:$37,900
51%
Total Assessment$74,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,267+2.2%
2024$5,152-1.0%
2023$5,205+0.5%
2022$5,177+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,122DeedBook 6212, Page 801Recorded9/5/2017

Property Sale

SaleMulti
$124,900

From:

To:

Sq Ft1,122DeedBook 5055, Page 251Recorded12/4/2000

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 4290, Page 307

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3632, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1902