Skip to content

883-891 Mountain Avenue

Mountainside, NJ 07092

Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block13
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SS
Dwellings---
ZoningB
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,800
29%
Improvement Value:$951,200
71%
Total Assessment$1,340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$281-99.0%
2025$27,470+3.1%
2024$26,639+1.2%
2023$26,318+16.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0