Skip to content

190 New Providence Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1981

Last Sale Price
$838,000
Last Sale Date
Oct 25, 2023

Property Information

Block14
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,218
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,600
46%
Improvement Value:$291,900
54%
Total Assessment$545,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$115-99.0%
2025$11,183+11.6%
2024$10,022+1.2%
2023$9,901-18.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$838,000

From:

To:

Sq Ft2,218DeedBook 6528, Page 2138NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/14/2023

Property Sale

SaleMulti
$479,000

From:

To:

Sq Ft2,249DeedBook 6357, Page 682Recorded1/28/2020

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 3458, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1981