Skip to content

1356 Wood Valley Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1950

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Apr 2, 1997

Property Information

Block15.02
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,568
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,100
38%
Improvement Value:$431,300
62%
Total Assessment$696,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$146-99.0%
2025$14,276+3.1%
2024$13,844+1.2%
2023$13,677+44.5%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 4505, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1950