Skip to content

1469 Deer Path

Mountainside, NJ 07092

Built 1960

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 8, 1997

Property Information

Block3.12
Lot22.07
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,572
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,700
50%
Improvement Value:$299,900
50%
Total Assessment$605,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$127-99.0%
2025$12,415+3.1%
2024$12,039+1.2%
2023$11,894-11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4556, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1960