Skip to content

1330 Hidden Circle

Mountainside, NJ 07092

Built 1956

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block15.05
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,952
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,700
27%
Improvement Value:$743,100
73%
Total Assessment$1,023,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$215-98.9%
2025$19,307+3.1%
2024$18,723+104.2%
2023$9,170-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft3,952DeedBook 6555, Page 2118NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/27/2024

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

DeedBook 6253, Page 475Recorded3/28/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4019, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1956