Skip to content

1491 Deer Path

Mountainside, NJ 07092

Built 1958

Last Sale Price
$817,500
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block3.12
Lot22.03
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,910
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,800
39%
Improvement Value:$472,400
61%
Total Assessment$780,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$164-99.0%
2025$15,994+3.1%
2024$15,510+1.2%
2023$15,323-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$817,500
DeedBook 6032, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1958