Skip to content

1338 Hidden Circle

Mountainside, NJ 07092

Built 1952

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 22, 2003

Property Information

Block15.05
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,927
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,300
55%
Improvement Value:$232,000
45%
Total Assessment$516,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$108-99.0%
2025$10,584+3.1%
2024$10,264+1.2%
2023$10,140-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,811DeedBook 5356, Page 463Recorded2/5/2003

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 4981, Page 311

Property Sale

Sale
$248,500
DeedBook 4522, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1952