Skip to content

1399 Wood Valley Rd

Mountainside, NJ 07092

Built 1962

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Nov 29, 2011

Property Information

Block15.06
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,500
56%
Improvement Value:$203,200
44%
Total Assessment$465,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$98-99.0%
2025$9,547+3.1%
2024$9,258+1.2%
2023$9,146+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5888, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1962