Skip to content

1336 Stony Brook Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1950

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Nov 10, 1999

Property Information

Block15.05
Lot37
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class18
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,948
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,100
40%
Improvement Value:$414,100
60%
Total Assessment$686,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$144-99.0%
2025$14,067+3.1%
2024$13,642+1.2%
2023$13,477+18.2%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 4900, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1950