Skip to content

233 Friar Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1958

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 28, 1991

Property Information

Block3.20
Lot96
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,943
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,400
50%
Improvement Value:$307,800
50%
Total Assessment$618,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$130-99.0%
2025$12,673+3.1%
2024$12,290+1.2%
2023$12,141-19.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3743, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1958