Skip to content

267 Old Tote Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1954

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 15, 2010

Property Information

Block15.09
Lot38
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,736
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,200
52%
Improvement Value:$245,600
48%
Total Assessment$511,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$107-99.0%
2025$10,492+3.1%
2024$10,175+1.2%
2023$10,052+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 5825, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1954