Skip to content

270 Hickory Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1952

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
Nov 28, 2006

Property Information

Block15.12
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,710
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,300
57%
Improvement Value:$204,000
43%
Total Assessment$471,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$99-99.0%
2025$9,662+3.1%
2024$9,369+1.2%
2023$9,256+34.3%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000
DeedBook 5622, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1952