Skip to content

1257 Deerfield Court

Mountainside, NJ 07092

Built 1965

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 21, 2006

Property Information

Block16.09
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,496
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,400
46%
Improvement Value:$321,500
54%
Total Assessment$591,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$124-99.0%
2025$12,134+3.1%
2024$11,767+1.2%
2023$11,625+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5621, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1965