Skip to content

1139 Peachtree Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1965

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jun 26, 2009

Property Information

Block5.18
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,532
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,600
46%
Improvement Value:$356,200
54%
Total Assessment$660,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$139-99.0%
2025$13,528+3.1%
2024$13,119+1.2%
2023$12,960+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 5770, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1965