Skip to content

340 Creek Bed Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1952

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 3, 2002

Property Information

Block16.14
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,268
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,700
50%
Improvement Value:$276,700
50%
Total Assessment$554,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$116-99.0%
2025$11,365+3.1%
2024$11,021+1.2%
2023$10,888-8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5255, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1952