Skip to content

351 Cherry Hill Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1955

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 2, 2001

Property Information

Block5.08
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,270
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,200
54%
Improvement Value:$258,700
46%
Total Assessment$558,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$117-99.0%
2025$11,457+3.1%
2024$11,111+1.2%
2023$10,977-9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5196, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1955