Skip to content

1266 Cedar Avenue

Mountainside, NJ 07092

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block16
Lot66
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,580
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,500
62%
Improvement Value:$174,400
38%
Total Assessment$458,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$96-99.0%
2025$9,407+6.0%
2024$8,873+1.3%
2023$8,763+7.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962