Skip to content

1271 Route 22

Mountainside, NJ 07092

Church/Charitable

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 2, 1991

Property Information

Block18
Lot17

Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
65%
Improvement Value:$111,100
35%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$5,952+4.5%
2007$5,696+2.4%
2006$5,564+5.8%
2005$5,258+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3732, Page 99