Skip to content

868 Mountain Avenue

Mountainside, NJ 07092

Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block19
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SS
Dwellings---
ZoningB
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
38%
Improvement Value:$301,700
62%
Total Assessment$489,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$103-99.0%
2025$10,029+3.1%
2024$9,725+1.2%
2023$9,608-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3271, Page 148