Skip to content

833 Woodland Avenue

Mountainside, NJ 07092

Built 1955

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 13, 1991

Property Information

Block21
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,500
48%
Improvement Value:$233,300
52%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$95-99.0%
2025$9,282+3.1%
2024$9,002+1.2%
2023$8,893+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3812, Page 281

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 3435, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1955