Skip to content

543 Woodland Avenue

Mountainside, NJ 07092

Built 1956

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block21
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,568
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
28%
Improvement Value:$554,400
72%
Total Assessment$768,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$161-99.0%
2025$15,748+116.0%
2024$7,292+1.2%
2023$7,204+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 6507, Page 2158NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/4/2023

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

DeedBook 5775, Page 174Recorded8/7/2009

Property Built

Built

Year Built: 1956