Skip to content

1088 Sylvan Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1964

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block2
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,000
62%
Improvement Value:$196,500
38%
Total Assessment$515,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$108-99.0%
2025$10,568+3.1%
2024$10,248+7.3%
2023$9,547-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 6380, Page 2392NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1964