Skip to content

1081 Summit Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1954

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 7, 2016

Property Information

Block6.02
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SB 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,782
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,900
58%
Improvement Value:$216,700
42%
Total Assessment$519,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$109-99.0%
2025$10,652+3.1%
2024$10,330+1.2%
2023$10,205+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 6114, Page 691Recorded4/13/2016

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 5776, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1954