Skip to content

1443 Orchard Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2010

Property Information

Block3.04
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,413
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,700
48%
Improvement Value:$338,600
52%
Total Assessment$652,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$137-99.0%
2025$13,372+3.1%
2024$12,968+1.2%
2023$12,811+25.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951