Skip to content

308 Partridge Run

Mountainside, NJ 07092

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block3.08
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,424
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,700
58%
Improvement Value:$243,700
42%
Total Assessment$579,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$122-99.0%
2025$11,878+3.1%
2024$11,518+1.2%
2023$11,379-3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 5938, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1942