Skip to content

1454 Force Drive

Mountainside, NJ 07092

Built 1952

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Jul 2, 2012

Property Information

Block3.04
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S/B-1.5G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,900
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,900
46%
Improvement Value:$368,200
54%
Total Assessment$680,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$143-99.0%
2025$13,942+3.1%
2024$13,520+25.1%
2023$10,810+24.5%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 5913, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1952