Skip to content

1520 Long Meadow

Mountainside, NJ 07092

Built 1972

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 22, 1999

Property Information

Block3.24
Lot20.05
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,896
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,600
46%
Improvement Value:$363,300
54%
Total Assessment$676,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$142-99.0%
2025$13,876+3.1%
2024$13,457+1.2%
2023$13,294-6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 4863, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1972