Skip to content

293 New Providence Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1850

Last Sale Price
$1,548,000
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block3.06
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class19
Description2SF 0G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,220
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,100
28%
Improvement Value:$784,900
72%
Total Assessment$1,090,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$229-99.0%
2025$22,345+3.1%
2024$21,669+1.2%
2023$21,408+41.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,548,000

From:

To:

Sq Ft4,220DeedBook 6462, Page 2235Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5105, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1850