Skip to content

281 Friar Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1963

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block3.16
Lot127
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,885
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,000
52%
Improvement Value:$286,300
48%
Total Assessment$595,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$125-99.0%
2025$12,204+3.1%
2024$11,835+1.7%
2023$11,639-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft1,885DeedBook 6487, Page 39Recorded10/27/2022

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5446, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1963