Skip to content

230 Friar Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1957

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block3.18
Lot102
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,920
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,300
49%
Improvement Value:$335,400
51%
Total Assessment$651,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$137-99.0%
2025$13,360+3.1%
2024$12,956+1.2%
2023$12,799+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6528, Page 77Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 5132, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1957