Skip to content

277 Friar Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1963

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 13, 2012

Property Information

Block3.16
Lot128
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,700
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,200
58%
Improvement Value:$226,900
42%
Total Assessment$535,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$112-99.0%
2025$10,970+3.1%
2024$10,638+1.2%
2023$10,509-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5927, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1963