Skip to content

1574 Brookside Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1962

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block8.01
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,752
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
59%
Improvement Value:$202,900
41%
Total Assessment$489,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$103-99.0%
2025$10,041+3.1%
2024$9,737+1.2%
2023$9,620-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 6198, Page 1NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5351, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1962