Skip to content

225 Robin Hood Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2007

Property Information

Block3.16
Lot75
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,339
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,200
53%
Improvement Value:$282,200
47%
Total Assessment$601,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$126-99.0%
2025$12,329+3.1%
2024$11,956+1.2%
2023$11,812-2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955