Skip to content

264 Pembrook Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1953

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Sep 23, 1991

Property Information

Block3.23
Lot5.06
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
Description1.5S2G-8/4/3SL
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,685
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,100
43%
Improvement Value:$415,300
57%
Total Assessment$733,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$154-99.0%
2025$15,035+3.1%
2024$14,580+1.2%
2023$14,404-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 3772, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1953